Motobatt MBTX12UHD AGM Sealed Battery YTX15L-BS YTX12-BS GTX12-BS
Includes 20% VAT
In Stock
This product fits the Triumph Sprint ST (1050cc) (EFI) (Non-ABS) 2005 model.
Manufacturer: Motobatt
Pack size: Each
SKU: 023262
Share:
Note: Some bikes will require modification to the battery clamp.
  • 12V 14AH CCA 200
  • Black Version: Motobatt MBTX12UHD
  • Same battery in yellow use our SKU: 004738
  • Terminals: 4 (2 positive + 2 negative)
  • Complete with battery terminals & connections
  • Battery can be rotated 180 degrees
  • Length: 151mm x Width: 87mm x Height: 130mm
  • Includes 1 x 15mm bottom spacer
  • Total height including spacer: 145mm
  • Upgrade to 16AH 350 CCA Hybrid Lithium version use our SKU: 032584
The Motobatt MBTX12UHD comes with one year guarantee or two if you register it.
Charging the Motobatt MBTX12UHD
If you must use a trickle charger, do not leave your AGM battery on charge all the time. Let the battery discharge slightly between charges, but never below 12.2V, as this will damage the battery and shorten its life. You can use one of our trickle chargers designed specifically for AGM batteries, but even then, remove it from trickle charge from time to time and follow the advice below.
Draining a battery through parasitic loads is the number one cause of battery failure, and once taken below 8V it can be very difficult for the battery to recover.