15 Tooth Front Sprocket JTF436-15 JTF565-15
Includes 20% VAT
In Stock
This product fits the Yamaha WR450 F 2005 model.
Pack size: Each
SKU: 003362
Share:
  • Steel sprocket
  • Splines: 13
  • ID including splines: 21.7mm
  • ID without splines: 25mm
  • Bolt hole centres: 41.5mm
  • Number of mounting holes: 2
  • Chain pitch: 520mm
  • Replaces JT Sprockets: JTF436-15, JTF565-15
RS250 1995-04
KLX300 A 2006-07
KLX300 R 2003-05
KLX450 R A 2008-10
KX250 L 2002
KX250 M 2003-04
KX250 R 2005-07
KX450 F (4T) D 2006-08
KX450 F (4T) E 2009-11
KX450 F (4T) F 2012-14
Standard
ER-6 F (ABS) (EX650B) 2006-08
ER-6 F (ABS) (EX650D) 2009-10
ER-6 F (ABS) (EX650F) 2013-14
ER-6 F (EX650A) 2006-08
ER-6 F (EX650C) 2009-11
ER-6 F (EX650E) 2012-14
ER-6 N (ABS) (ER650B) 2006-08
ER-6 N (ABS) (ER650D) 2009-10
ER-6 N (ER650A) 2006-08
ER-6 N (ER650C) 2009-11
ER-6 N (ER650E) 2012-14
KLE650 A Versys 2007-09
KLE650 B Versys (ABS) 2007-09
KLE650 C Versys 2010-14
KLE650 D Versys (ABS) 2010, 2014
W800 (EJ800A) 2011-14
GS500 E 1989-93
RG250 F Gamma Mk2 1985
RG250 F Gamma Mk3 1986-87
RG250 W Gamma Mk1 1983-84
RGV250 (VJ22) 1991-96
RGV250 SP (VJ23) 1997-98
TV250 Wolf (VJ21A) 1988
Standard
RGV250 (VJ21) 1988-90
SFV650 A Gladius (ABS) 2012-13
SFV650 Gladius 2009-13
TV250 Wolf (VJ21A) 1989-90
650i 2011-14
DT250 (Twin Shock) 1974-76
DT400 1975-77
FZ400 Fazer 1997
TDR250 1988-92
TZR250 1986
TZR250 (2MA/2XW/1KT/2AW) 1987-92
TZR250 (3MA) 1989-90
TZR250 (3XV) 1991-94
TZR250 R (V-Twin) 1991-93
TZR250 RS (V-Twin) 1992-94
TZR250 RSP (V-Twin) 1991-94
TZR250 SP (3MA) 1990
TZR250 SPR (V-Twin) 1995
WR250 F 1999-00
WR400 F 1998-02
WR426 F 2001-02
WR450 F 2003-13
XT500 1976
XT500 (12v System) 1986-87
XT500 (Chrome Wheels) 1988-89
XT500 (Gold Wheel Rims) 1980-85
XT500 (Upswept Muffler) 1977-79
YFM600 FW Grizzly 1998-02
YFM660 R Raptor 2001-05
YFZ450 (Quad) 2004-08
YZ250 (2T) 1999-15
YZ400 F (4T) 1998-99
YZ426 F (4T) 2000-02
YZ450 F (4T) 2003-14
WRP 25-7151 Transmission Seal Kit
40mm x 25.5mm x 1.5mm Front Sprocket Spacer