JT Sprockets 15 Tooth Front Sprocket JTF249.15
Includes 20% VAT
In Stock
This product fits the Kawasaki AR50 C 1986 model.
Manufacturer: JT Sprockets
Pack size: Each
SKU: 037398
Share:
  • Brand: JT Sprockets
  • Position: Front
  • Tooth Count: 15
  • JT Part Number: JTF249.15
  • Type: Standard
  • Material: Steel
  • Fitment: Direct replacement for OEM sprocket (check bike fitment before ordering)
Please confirm your required tooth count and fitment details before ordering.
Sprocket Type Guide (JT Codes)
  • Standard: JT’s standard sprocket design (best value everyday replacement)
  • RB: Rubber damped sprocket for reduced noise and vibration
  • SC: Self-cleaning design to help shed mud and debris (ideal for off-road use)
  • ZBK: Black zinc finish for improved corrosion resistance and appearance
  • Z: Zinc finish for corrosion resistance
Before You Place Your Order...
  2. Check the fitment list to ensure this item will fit your vehicle
  3. When we refer to right or left, this is as you sit on your vehicle
  4. To find part by SKU, enter the number without "SKU" into the search box
All parts and accessories are brand new and include VAT where applicable.
ST50 Dax 1987-89
Standard
NSR75 (NS-1) 1992-00
ST50 Dax 1990-91
AE50 A Trail 1982-86
AR50 A 1981-83
AR50 C 1984-98
AR80 C 1983-87
KLX110 A 2001-09
Standard
AE80 A/B Trail 1981-87
AR80 A 1981-82
AR80 C 1988-92
You May Also Like
Front Sprocket Retainer - 002928
Pack size: Each SKU: 002928
View Details
WRP 25-2069-5 Differential Seal Kit
Pack size: Each SKU: 029407
View Details
WRP 25-7151 Transmission Seal Kit
40mm x 25.5mm x 1.5mm Front Sprocket Spacer