JT Sprockets 40 Tooth Rear Sprocket JTR853.40
Includes 20% VAT
Out of Stock
We cannot say when this item will be back in stock due to global events beyond our control.
This product fits the Yamaha IT250 1983 model.
Manufacturer: JT Sprockets
Pack size: Each
SKU: 038436
Share:
  • Brand: JT Sprockets
  • Position: Rear
  • Tooth Count: 40
  • JT Part Number: JTR853.40
DT200 R (2YY) 1988-95
DT200 W (3XP) (Jap Import) 1990-94
DT250 MX 1977-78
DT400 1977
DT400 MX 1977-82
IT175 1980-82
IT200 1984-86
TT250 R (4MR2) 1995-96
TT250 R (4PX) 1997-04
TT600 E 1996-98
TT600 R (TTR600) 1997-01
XT500 1976
XT500 (Gold Wheel Rims) 1980-85
XT500 (Upswept Muffler) 1977-79
YFZ350 Banshee 1989-09
YTZ250 N Tri-Z 1985-86
YTZ250 S Tri-Z 1985-86
Standard
YFM350 ER 1992-95
YFM350 FW Big Bear 1989-95
YFM350 X Warrior 1992-94
YFM600 FW Grizzly 1998-02
YFM660 R Raptor 2001-05
YFS200 Blaster 1988-07
WRP 25-7151 Transmission Seal Kit
40mm x 25.5mm x 1.5mm Front Sprocket Spacer