Clutch & Safety Switch 35360341000 35360341710 35360GF8000 (36cm)
Includes 20% VAT
In Stock
This product fits the Honda CB750 K7 1978 model.
Pack size: Each
SKU: 006473
Share:
  • Total lead length: 360mm
  • Longer lead at 630mm use our SKU: 036776
  • Clutch switch or safety switch
  • Push in type
  • 8mm diameter
  • 2 wires with bullet connectors
Replacement aftermarket part for the following OEM numbers:
  • Honda 35360-341-000, 35360-341-710, 35360-GF8-000, 35360-GF8-003, 35360-GF8-010, 35360-KCP-000
  • and many more TBA
This will suit the following models as well as those listed in fitments:
  • Honda CB360 T 1975-76 (USA)
  • Honda CB400 F 1975 (USA)
  • Honda CB400 F 1975, 1977
  • Honda CB500 K (Four) 1975, 1977-78
  • Honda CB500 T 1975-76 (USA)
  • Honda CB550 Four 1975-77 (USA)
  • Honda CB550 F Super Sport 1975-76 (USA)
  • Honda CB550 K 1978 (USA)
  • Honda CB650 P 1979
  • Honda CB750 F 750 Super Sport 1975-78 (USA)
  • Honda CB750 K 1973-78 (USA)
  • Honda CB750 P 1979
  • Honda CT200 1984, 1986
  • Honda CL360 Scrambler 1975 (USA)
  • Honda GL1000 Goldwing 1975-77 (USA)
  • Honda GL1000 Goldwing Ltd 1976 (USA)
  • Honda GL1000 1975-77 (USA)
Before You Place Your Order...
  2. Check the fitment list to ensure this item will fit your vehicle
  3. When we refer to right or left, this is as you sit on your vehicle
  4. To find part by SKU, enter the number without "SKU" into the search box
All parts and accessories are brand new and include VAT where applicable.
CB400 F Four 1976
CB400 F Four Super Sport 1975
CB400 F1 Four 1977
CB500 K (Four) 1974
CB500 T (Twin) 1974-78
CB550 F Super Sport Four 1976-77
CB550 K Four 1974-78
CB750 F Super Sport 1975-78
CB750 FZ 1978
CB750 K6 1976-77
CB750 K7 1977-78
You May Also Like
WRP 25-5001 Turf Mode Rear Differential Relay
Pack size: Each SKU: 035188
View Details
150mm x 28mm Yamaha FS1 Battery Strap
Pack size: Each SKU: 004882
View Details
WRP 79-3002 Battery Cable Kit Clear
WRP 80-1013 Starter Motor 1.4 Black
10mm Honda Clutch Switch